עוגיות מיוחדות

סיגל וסרמן | 3 דק' קריאה

אין כמו הריח של עוגיות מיוחדות הנאפות בתנור. הריח הזה יכול לגרום לרבים מאתנו למעין תחושה של שלווה, של הכול יהיה בסדר. מחקרים מראים שריח עוגיות שנאפות הוא בעל השפעה כל כך עוצמתית על מצב הרוח שלנו ועל תחושת הרווחה שלנו שמספר הוספיסים אימצו את הרעיון ובאופן קבוע דואגים להכין עוגיות לפחות יומיים בשבוע כדי לשמח עד כמה שניתן את החולים שלהם. אז מה בעצם כל כך מיוחד בדבר הזה שנקרא עוגייה?

עוגיות או לא להיות

בעולם קיימים סוגים רבים ומגוונים של עוגיות מיוחדות. מעוגיות על בסיס בצק פריך ועד לעוגיות מבצקים מיוחדים המבוססות על קצף חלבונים כמו עוגיות קוקוס, בוטנים, מקרונים או עוגיות מרציפן. מאחר והגיוון כה רחב, ניתן ליהנות משפע של טעמים וסוגים של עוגיות בו זמנית עם כוס התה או הקפה של הבוקר. בניגוד לעוגה שמצריכה זמן אפייה ארוך יותר עוגיות ניתן לייצר בזמן קצר יותר. רוב הבצקים הדרושים להכנת עוגיות מבוססים על קמח, סוכר חמאה – כמו הבצק הפריך. ויש כאלו המבוססים על חמאה, שמנת קמח וסוכר ונקראים בצק שמנת. בכל מקרה של בצק שתבחרו להכין ההכנה היא פשוטה למדי והבצק קל לרידוד ועיבוד. מה שכיף ונחמד בתהליך הכנת העוגיות הוא שתמיד אפשר ליצור מהבצק שלל של דגמים כמו אותיות, חיות צורות ועוד. ניתן לשתף גם את הילדים בתהליך ההכנה והאפייה וזו יכולה להיות פעילות מגבשת ומהנה לכל המשפחה.

אז מה דרוש לנו?

להכנת עוגיות מיוחדות מבצק רגיל מה שדרוש הוא שלושה מרכיבים בסיסיים:
קמח- הקמח הוא בעצם חיטה ויש בו גלוטן. כיום קיימים קמחים ייעודיים לעוגיות שהם דלים בגלוטן ומאפשרים אפייה של עוגיות פריכות יותר. קמחים אלו הם טיפה יקרים יותר מהקמח הרגיל אך לא בהרבה.

חמאה- היא מרכיב הכרחי בעוגיות אך לפעמים ניתן להמיר אותה בשמן קוקוס למשל שהוא בעל ערכי שומן רווי בריאים יותר. יחד עם זאת יש לזכור שלא כל הטעמים של העוגיות שנרצה לאפות ישתלבו עם הארומה הדומיננטית של שמן הקוקוס.

סוכר- סוכר הוא חשוב לא רק בגלל המתיקות שלו. הסוכר הוא חומר שסופח אליו לחות ולכן מאפשר לעוגיות להיות פריכות ורכות. הסוכר הוא גם חומר משמר ולכן יכול לסייע לעוגיות להחזיק מעמד יותר זמן. ומהו הסוכר הגבישי? סוכר גבישי יכול לשמש אותנו בציפוי של מאפים או עוגיות. הוא אינו נסדק לאחר האפייה ונשאר שלכם ולכן יכול לשמש כקישוט נהדר.

עוגיות מיוחדות

עוגיות מיוחדות שאינן על בסיס קמח

להכנת עוגיות שאינן מבצק פריך או בצק שמנת יש צורך בשימוש בחומרי גלם אחרים. למשל עוגיות מרציפן אינן מצריכות שימוש בקמח או חמאה אלא שימוש במרציפן כבסיס, שקדים טחונים לטעם וחלב לשם הברקה וציפוי. ישנם סוגים רבים נוספים של עוגיות קלות להכנה שאינן מבוססות על קמח. כמו עוגיות קוקוס עוגיות בוטנים, עוגיות תמרים ועוד. עוגיות אלו יכולות להוות פתרון נהדר לחולי הצליאק או לאנשים שאינם מעוניינים לאכול גלוטן גם בימים שאינם חג הפסח.

מאמרים נוספים

שמירה על בריאות

שמירה על בריאות שצובעים דירה

צביעה היא היבט חיוני של שיפור ועיצוב הבית, המאפשר לבעלי בתים ושוכרים לבטא את סגנונם וליצור סביבה מסבירת פנים. עם זאת, אפשר לצבוע גם לדאוג

כאבים בעת קיום יחסים

פתרונות לכאבים בעת קיום יחסים

כאבים בעת קיום יחסים הוא בעיה נפוצה המשפיעה על אנשים רבים בשלב כלשהו בחייהם. זה יכול להיות דאגה משמעותית, כפי שהוא יכול להשפיע לרעה על

עד איזה גיל מניקים

עד איזה גיל מניקים – בריאות התינוק

הנקה היא תהליך טבעי וחיוני המספק יתרונות רבים הן לתינוקות והן לאמהותיהם. הוא מוכר באופן נרחב כמקור התזונה הטוב ביותר לתינוקות בשלבים המוקדמים של החיים.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן